Szkoła Podstawowa w Uhrze
im. Romualda Traugutta

Uher 32
22-100 Uher
82 569 78 12
uher.szkola@op.pl

Biblioteka

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ

Projekt biblioteki szkolnej zachęcający do czytania. ,, Spotkanie z książką " to akcja promująca zasoby biblioteki szkolnej, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy dzieci i dorosłych.

XVII GMINNY KONKURS ,, LUBIĘ CZYTAĆ "  


27 listopada 2023 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli  w  XVII Gminnym Konkursie Czytelniczym „Lubię Czytać” pod honorowym patronatem Wójta Gminy Chełm Wiesława Kociuby organizowanym przez Szkołę Podstawową w Stołpiu . Konkurs był skierowany do uczniów z klas I – III, a  jego celem była popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci.  W konkursie recytatorskim dla klas drugich „Mój ulubiony wiersz” laureatami zostały nasze uczennice: I miejsce - Oliwia Lasota ; Wyróżnienie – Lena Słowik. Serdecznie gratulujemy!

Głośne czytanie "Dziadów" 

Nauczycielka języka polskiego pani Iwona Blicharz i pani Jolanta Kuczyńska – Sieciechowicz – bibliotekarka szkolna podjęły działania związane z promocją czytelnictwa, angażując uczniów w aktywny udział w akcji głośnego czytania lektur.  27 października 2023 r. w naszej Szkole odbyło się głośne czytanie
 z podziałem na role utworu Adama Mickiewicza „Dziady” cz. II. Uczniowie klasy VII pod kierownictwem polonistki doskonale i twórczo interpretując utwór, wprowadziły w atmosferę ludowego obrzędu. Całość odbyła się w poważnej atmosferze i wszyscy mogli jeszcze raz zastanowić się nad głębokim przekazem tekstu. 

Pasowanie na czytelników

20 października 2023r. odbyła się uroczystość pasowania uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy IV. Przedstawienie pt. „Spotkanie z książkami” pozwoliło pierwszakom dowiedzieć się jak obchodzić się... a raczej czego nie należy robić z książką. Na pamiątkę tej uroczystości uczniowie klasy I otrzymali dyplomy i zakładki do książek.

Dzień Głośnego Czytania

29 września 2023 r. obchodziliśmy po raz kolejny w naszej szkole Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Izbę Książek. Starsi uczniowie czytali swoim młodszym kolegom "Starsi młodszym". Uczniom klas I - III przeczytano fragmenty książek „Wśród przyjaciół -opowieść o akceptacji A. Gębka, „Sposób na Elfa"; M. Pałasz. Klasy IV - VI zapoznały się z fragmentami książek „Tarantula, Klops i Herkules"; J. Olech, „Spirit Animals - Zwierzoduchy"; B. Mull. Klasy VII – VIII wysłuchały „Szukając Alaski”. J .Green. Tego dnia zainaugurowaliśmy głośne czytanie w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” i „Czytające szkoły”.

Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej w Uhrze

Podczas akcji Narodowego Czytania w dniu 12.09.2023 roku w Szkole Podstawowej w Uhrze wspólnie czytaliśmy  dzieło z kanonu polskiej literatury ,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Zaproszeni goście Zastępca Wójta Gminy Chełm Lucjan Piotrowski, nauczyciel Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie, Prezes Chełmskiej Grupy Literackiej ,, Lubelska 36” Robert Gałan oraz Anna Cichosz Dyrektor SP w  Uhrze, Jolanta Kuczyńska- Sieciechowicz bibliotekarka SP 
w Uhrze i uczniowie Bartłomiej Fajman, Aleksandra Winiarczyk, Maja Kuryło, Alan Kubajka przybliżyli zebranym słuchaczom folklor, szlacheckie zwyczaje
 i przede wszystkim historię Rzeczypospolitej poprzez tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzimy w tym roku, a jako szkoła nosząca imię  Romualda Traugutta, szczególnie pamiętamy z historii, że to Eliza Orzeszkowa ukrywała w swoim majątku naszego patrona.  Pisząc powieść ,,Nad Niemnem” potraktowała ją jako hołd złożony bohaterom Powstania Styczniowego.
W dniu 13 września 2023 r. oddział przedszkolny 5 - latki z grupy Misie miał swoje „Narodowe czytanie”. W pięknej scenerii dzieci poznały jedną z legend krakowskich pt. „Smok wawelski ”. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchały legendy poznając losy dzielnego szewczyka i groźnego smoka oraz całego królestwa, po czym wykonały ilustracje do wysłuchanej legendy.

Dzień Poezji 2023

Zaduszki 2022

2 listopada to szczególny dzień w tradycji polskiej, obchodzimy wtedy Zaduszki, o których napisał Adam Mickiewicz w swoich „Dziadach” cz. II. W tym roku uczniowie klas 7 Szkoły Podstawowej w Uhrze wraz z nauczycielką języka polskiego – panią Iwoną Blicharz – przystąpili do propagowanej od kilku lat w szkole akcji czytania II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Do wspólnego, głośnego czytania  dramatu zostały zaproszone: dyrektor szkoły – pani Anna Cichosz, bibliotekarka szkolna – pani Jolanta Sieciechowicz, pedagog szkolna – pani Agnieszka Grel, rodzic – pani Marta Humin oraz wychowawczyni klasy 7 – pani Małgorzata Semeniuk. Uczestnicy zadbali o odpowiednie stroje i charakteryzację, a korytarz przed biblioteką szkolną nabrał klimatu cmentarnej kaplicy.
Zaangażowanie siódmoklasistów w realizację tego przedsięwzięcia oraz ich emocjonalny stosunek do odgrywanych ról najlepiej świadczyły o tym, że taka niekonwencjonalna forma zapoznania z tekstem okazała się dla nich atrakcyjna, a II część „Dziadów” stała się czymś więcej niż tylko lekturą obowiązkową.

Regionalny Konkurs Pięknego Czytania

8.XI 2022r. dwójka naszych uczniów: Milena Lasota z kl. III B i Bartek Słowik z kl. VI wzięła udział V Regionalnym Konkursie Pięknego Czytania organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Chełmie. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki.

Autorskie spotkanie z panią Aliną Gierun

W dniu 3 listopada  2022 roku w Szkole Podstawowej w Uhrze odbyło się spotkanie z autorką książek dla dzieci – Aliną Gierun.
Pani Alina przywitała dzieci opowiadaniem o książkach i oczarowała wszystkich uczniów swoją  charyzmą. Następnie  przeczytała swoją książkę.
Pisarka opowiedziała nam co było inspiracją do powstania opowiadań, kto tworzy piękne ilustracje do poszczególnych serii książek. Pomogła dzieciom wykorzystać ich własną wyobraźnię do tworzenia nowych, wspaniałych inspiracji. Przedstawiła również swoje prace, które rysuje i maluje.
Pod koniec spotkania autorka  podziękowała Pani Jolancie Kuczyńskiej- Sieciechowicz  z biblioteki za zorganizowanie spotkania i życzyła dzieciom by zawsze w siebie wierzyły i rozwijały swoje pasje oraz wyobraźnię. Przekazała kilka swoich książek do biblioteki szkolnej.
Serdecznie dziękujemy za wspaniałe spotkanie.

Pasowanie na czytelników

26 października  2022 r. uczniowie klasy I zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej, uroczystość przygotowali uczniowie klasy IV. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie klasy I otrzymali dyplomy, zakładki do książki oraz wyprawki od Instytutu Książki. Wyprawki składają się z dwóch książek: „Pierwsze abecadło”, gdzie znajdują się fragmenty książek polskich autorów oraz „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”- książka dla rodziców, opiekunów przypominająca rodzicom, jak ważne jest wspólne czytanie z dzieckiem. Mamy nadzieję, że książki te przyniosą dużo radości ze wspólnego czytania, a młodzi czytelnicy odkryją pasję poznawania świata przez czytanie. 

Dzień Głośnego Czytania 2022

29 IX 2022r. Obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania "Starsi młodszym" - uczniowie klas starszych czytali swoim młodszym kolegom książki : Klasa VII - VIII "Tajemnica Holly" -Katja Brandis, "Ogon Kici" - Ewa Nowak; Kl. VI- VI - "Duch starej kamienicy" - Anny Onichimowskiej, "Piastowskie orły" - Grażyny Bąkiewicz, "Filipek i rodzina" - Małgorzaty Strękowskiej- Zaremby.

Dzień poezji 2022

Narodowe Czytanie 2022

W dniu 7 września 2022 r. uczniowie klas VI - VIII po raz kolejny wzięli udział w organizowanej przez Prezydenta RP ogólnopolskiej akcji propagującej znajomość literatury narodowej – Narodowe Czytanie 2022. „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza były lekturą tegorocznej edycji. Zaproszenie do wspólnego czytania sztuki przyjęli: Wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie delegatura w Chełmie – Pani Krystyna Sawicka, zastępca Wójta Gminy Chełm - Pan Lucjan Piotrowski, psycholog szkolny – Pani Marzena Jaroszek, bibliotekarka szkolna – Pani Jolanta Kuczyńska-Sieciechowicz oraz wybrani uczniowie.

Dzień Pluszowego Misia

 ​„Nie obejdzie się bez misia” – tak pisała w swoim wierszu Maria Czerkawska, i tak było w naszej szkole w piątek 25 listopada w Międzynarodowym Dniu Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko  przyniosło ze sobą do szkoły ulubionego misia i przedstawiało swoich ulubieńców kolegom. Sympatyczne misie występują w wielu bajkach i opowiadaniach. Są tam najlepszymi przyjaciółmi dzieci, można z nimi porozmawiać, przeżywając ciekawe przygody. Pani bibliotekarka przedstawiła dzieciom sławne misie i książki w których są opisane ich historie. I tak dzieci poznały Misia Paddingtona, Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Misia Coralgola, Misia Yogi i Baloo . Dzieci uczyły się wierszyka J. Brzechy „Miś” i śpiewały piosenkę „Jadą, jadą misie”, obejrzały film „Gwiazdka Misia Uszatka”. Uroczystość zakończyło wspólne zdjęcie.   

DOFINANSOWANIE DLA BIBLIOTEKI           

W ramach Narodowego Programu Czytelnictwa na lata 2021-2025, biblioteka szkolna wzbogaciła się o 305 nowych pozycji książkowych. Priorytetem realizacji programu była poprawa oferty biblioteki oraz kształtowanie i promowanie  w środowisku lokalnym postaw proczytelniczych. Wśród nowo zakupionych książek znajdziemy coś dla maluchów,  dzieci,  młodzieży, a nawet dorosłych. Takie  działania,  zostały podjęte, aby biblioteka była lokalnym ośrodkiem życia społecznego,  stanowiącym  centrum dostępu do kultury i wiedzy. Wszyscy zainteresowani znajdą książki o tematyce historycznej, komiksy, powieści, bajki i baśnie. W bibliotece znajduje się centrum multimedialne,  gdzie każdy może skorzystać z dostępu do Internetu,  poczytać   e- buki, oraz wykonać i wydrukować własne prace. W najbliższym czasie zaplanowano zwiększenie liczby takich stanowisk. Zapraszamy wszystkich miłośników czytania do biblioteki. Działanie zrealizowała pani Jolanta Kuczyńska –Sieciechowicz.